ŠD VI.

,,Každá pohádka má krásný konec

Oddělení  ŠD VI. navštěvuje celkem 13 účastníků – 3 dívky a 10 chlapců. Celoroční hra nese název „Z pohádky do pohádky“. Seznámíme se se světem pohádek, naučíme se rozlišovat dobro a zlo. Každý měsíc společně navštívíme jednu pohádku, ve které nás bude čekat několik úkolů.

Září   -    Pohádka o řepě

Seznamujeme se s celoroční hrou, budeme vyrábět papírové draky a soutěžit s nimi na školní zahradě. V podzimní dílně si vyrobíme zvířátka z kaštanů a prostřednictvím pohádky si stanovíme si pravidla slušného chování.

Říjen   -   Obušku, z pytle ven!

V tomto měsíci budeme vyrábět papírové koně na závody a v Podzimní dílně slavit  Halloween. Čeká nás soutěž Velké pardubické v tělocvičně a také soutěž v pletení obušků. Připomeneme si svátek sv. Václava a půjdeme na vycházku do Bubeníkových sadů v našem městě.

Listopad  -  Hrnečku, vař!

Upečeme si Svatomartinské podkovičky z perníků, nasbíráme šípky a uvaříme z nich čaj. Budeme poznávat přírodniny podle hmatu a sluchu. V Podzimní dílně si vytvoříme adventní věnce.

Prosinec  -   S čerty nejsou žerty

Připravujeme se na vánoce, vyrábíme čerty, Mikuláše a anděly, učíme se pohybovou říkanku: „Čert sedí na silnici…“. Vyrobíme si vánoční keramické ozdoby a přáníčka. V projektovém dni. „Od adventu do vánoc“ si připomeneme tradice a zvyky Vánoc, zazpíváme si společně koledy a upečeme cukroví. Společně se půjdeme podívat na vánoční strom na Pernštýnském náměstí.

Leden   -   O Budulínkovi

Postavíme si sněhuláka, projdeme se ,,Budulínkovou cestou“ po zámeckých valech a upečeme si koblihy. Připomeneme si tradici .“Tři králové“a v projektovém dni:“Zima“ nás čekají soutěže na sněhu.

Únor     -    O Hastrmanovi

Čeká nás KARNEVAL, vyrobíme si masku a budeme soutěžit o nejhezčí karnevalovou masku ,,Hastrmana“. Připomeneme si svátek sv. Valentýna a navštívíme cukrárnu, kde si nazdobíme perníkové srdce.

Březen   -  Perníková chaloupka

V tomto měsíci přivítáme jaro. V projektovém dni:“ Velikonoční hraní“ si budeme povídat o Velikonocích a tvořit výrobky s velikonoční tematikou. Také nás čeká soutěž o nejhezčí perníkovou chaloupku z papírových krabic. Pojedeme na výlet za zvířátky do Apolenky.

Duben   -   O Šípkové Růžence

V jarní dílně si vyrobíme papírové kytičky. Vypravíme se k řece Labi a v Tyršových sadech budeme pozorovat přírodu, keře a hrát postřehové hry. Připomeneme si Den Země.

Květen  -   O Popelce

Naučíme se říkanku s pohybem „Včelka“. V Tyršových sadech nasbíráme pampelišky, z kterých si vyrobíme pampeliškový med a darujeme je maminkám k jejich svátku. V projektovém dni:“ Smysly kolem nás“ si zahrajeme na Popelky a budeme soutěžit v přebírání drobného materiálu, v sluchovém pexesu, v hmatových a obrázkových skládačkách.

Červen  -   Sněhurka a sedm trpaslíků - VYHODNOCENÍ

Na školním hřišti oslavíme Den dětí. „Co se děje v trávě“, je projekt, v kterém budeme třídit přírodniny a po hmatu rozlišovat předměty. Vyhodnocení celoroční hry a rozloučení se se školním rokem proběhne tradičně v parku na Špici, kde si při zpěvu za doprovodu kytary opečeme vuřty.

Během školního roku si budeme procvičovat jazýčky, hrát se slovy, říkat říkadla, zpívat písničky, hrát veselé hry, malovat, tvořit a relaxovat v muzikoterapii a snouzelenu. Čekají nás sportovní soutěže, tvořivé dílny - práce s keramikou, karnevalová diskotéka, vyrobíme si dárečky z papíru nebo přírodnin, budeme se procházet v okolí školy a chodit na výlety. Zapojíme se do družinových projektů a do projektu“ „Čtení pomáhá“

Celý vnitřní řád ŠD si rodiče i ostatní zákonní zástupci mohou přečíst ve školní družině, je také vyvěšen v přízemí školy a na webových stránkách školy.